Skip to content

Botox

Botox/Dysport

Botox, czyli toksyna botulinowa preparat produkowany przez firmę Allergan, światowego lidera leków i preparatów leczniczych stosowanych w okulistyce. Jest oczyszczonym białkiem produkowanym przez bakterię Clostridium botulinum.

Toksyna ta podana do mięśnia blokuje na pewien czas przekazywanie sygnału chemicznego powodującego skurcz mięśnia. Botoks stosowany jest w niewielkiej ściśle dobranej ilości tak, że działanie ograniczone jest tylko do okolicy mięśnia gdzie został on podany. Niewielka ilość preparatu botox podana do mięśnia, powoduje jego rozluźnienie, a w konsekwencji efekt wygładzenia zmarszczek.

Botoks jest bezpiecznie i skutecznie stosowany w wielu dziedzinach medycyny, u pacjentów na całym świecie. Potoczna nazwa Botox-u – “jad kiełbasiany” kojarzy się z toksyną działającą na cały organizm. Jednak dawki toksyczne dla człowieka wynoszą od 2,5 do 3 tys. jednostek. W medycynie estetycznej, podając botox w celu wygładzenia zmarszczek, operuje się dawkami rzędu 20-60 jednostek w czasie całego zabiegu. Stosuje się więc go w bardzo małych, ściśle dobranych dla danego pacjenta dawkach, które działają tylko w miejscu podania. Nie występuje więc ogólnoustrojowa toksyczność, ponadto jest on bezpiecznie stosowany w wielu dziedzinach medycyny u dziesiątek tysięcy pacjentów na całym świecie w tym USA i Europie.

Niewielka ilość preparatu botoks podana do mięśnia, powoduje jego rozluźnienie, a w konsekwencji efekt wygładzenia zmarszczek. Preparat botox dobrze sprawdza się u osób, którym zależy na pozbyciu się zmarszczek głównie w górnej części twarzy, głównie zmarszczek mimicznych.

KOBIETA, 32 LATA

Zmarszczki przed

leczeniem preparatem BOTOX

Wygładzenie zmarszczek

po leczeniem preparatem BOTOX

Zmarszczki mimiczne są zmarszczkami, które występują często już u bardzo młodych osób, ponieważ związane są z ich żywą mimiką twarzy. Są to najczęściej zmarszczki poprzeczne na czole, zmarszczki między brwiami tak zwane lwie oraz “kurze łapki” czyli zmarszczki wokół oczu.

KOBIETA, 40 LAT

Zmarszczki

przed leczeniem

preparatem BOTOX

Próbuje zmarszczyć

brwi po leczeniu

preparatem BOTOX

 

MĘŻCZYZNA, 40 LAT

Zmarszczki

przed leczeniem

preparatem BOTOX

Próbuje zmarszczyć

brwi po leczeniu

preparatem BOTOX

 

KOBIETA, 42 LATA

Kurze stopki

przed leczeniem

preparatem BOTOX

Kurze stopki

po leczeniu

preparatem BOTOX

 

KOBIETA, 40 LAT

Linie czołowe

przed leczeniem

preparatem BOTOX

Próbuje wywołać linie

czołowe po leczeniu

preparatem BOTOX

 

MĘŻCZYZNA, 40 LAT

Linie czołowe

przed leczeniem

preparatem BOTOX 

Próbuje wywołać linie

czołowe po leczeniu

preparatem BOTOX

Do zabiegu ostrzykiwania botoksem używane są bardzo cienkie igły. Pacjenci, którzy charakteryzują się bardzo wysokim progiem odczuwalności bólu, na godzinę przed zabiegiem mogą być miejscowo znieczulani kremem.

Zabiegi te nazywane są “zabiegami lunchowymi”. Pacjenci bezpośrednio po zabiegu botox mogą powrócić do codziennych obowiązków. Całość zabiegu trwa średnio około 30 minut. Efekty zabiegu pojawiają się po 3 – 7 dniach, gdy praca mięśni ulegnie osłabieniu. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 6 miesięcy (nawet do 10 miesięcy). Uzależnione jest to od indywidualnych cech organizmu.

Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej mimika twarzy powraca i zabieg należy powtórzyć.

Jeżeli z różnych powodów pacjenci nie decydują się na powtórzenie kolejnego zabiegu a skóra nad obszarem objętym zabiegiem korzysta. Twarz już po jednokrotnym zabiegu – czyli około półrocznym okresie działania toksyny botulinowej, wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta. Niejednokrotnie zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania botoksu, polegający na tym, że gdy przez pół roku nie wykonujemy ruchów mimicznych odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek skóra odpoczywa, więc po ustaniu działania botoxu i tak wygląda młodziej. Zabieg staje się inwestycją w przyszłość dając skórze pół roku odpoczynku.

Jak po każdej iniekcji igłą, również w przypadku podawania botoxu, mogą zdarzyć się drobne zasinienia, wylewy w miejscu podania które ustępują po kilku dniach i dają się ukryć pod makijażem.

LECZENIE NADPOTLIWOŚCI

Kolejnym wskazaniem w leczeniu botoksem jest leczenie nadpotliwoci dłoni, stóp i pach. Dawki stosowane w powyższych to ok. 100j na zabieg.

Zastrzyki z toksyny botulinowej zaleca się również w leczeniu schorzeń neurologicznych związanych z kurczami mięśni i tikami, w leczeniu spastyczności u dzieci z porażeniem mózgowym, w okulistyce do leczenia zeza i kurczu powiek.

Botox może też uwolnić nas od bólów głowy – podany w odpowiednią okolicę czoła i karku leczy migrenę.

Serdecznie zapraszamy na zabieg botox Łódź do naszej kliniki medycny estetycznej w Łodzi.